Victorie de senzatie la malul Dunarii!
FC Steaua Bucuresti a obtinut un succes categoric, scor 3-0, pe terenul celor de la Astra Giurgiu, in ultima etapa a turului din play-off-ul Ligii 1.
Thuesday 17 Apr 2018 01:26
Odata cu acest succes, ros-albastrii si-au asigurat 13 puncte din totalul de 15 puse in joc si isi mentin avantajul de doua puncte fata de principala urmaritoare, CFR Cluj. Harlem Gnohere, ajuns la cota 14 in Liga 1, a deschis scorul in minutul 27, dintr-o lovitura de pedeapsa obtinuta de Romario Benzar, in timp ce Dennis Man a majorat scorul in minutul 47, dupa o pasa excelenta a lui Mihai Pintilii, care a inchis tabela in minutul 49, cu un sut superb, din afara careului, desavarsind astfel o seara fantastica atat pentru el, cat si pentru colegii sai.

In rest, ros-albastrii si-au creat o multitudine de ocazii de a inscrie, doar norocul facandu-i pe cei de la Astra sa paraseasca terenul fara mai multe goluri incasate. In alta ordine de idei, Cristian Balgradean a aparat, in prelungirile partidei, o lovitura de pedeapsa acordata gazdelor, pentru care a executat Florentin Matei.

Pentru ros-albastri urmeaza deplasarea de sambata, de la Ovidiu, acolo unde o vor intalni pe campioana en-titre, FC Viitorul.

FC Steaua Bucuresti le multumeste suporterilor prezenti la Giurgiu pentru sprijinul acordat si ii asteapta in numar mare la urmatoarele jocuri!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

AFC ASTRA GIURGIU - FC STEAUA 0-3 (0-1)
Au marcat: Gnohere 27, Man 47, Pintilii 49

Astra: Iliev - Cl. Iordache, Polczak, Erico, Stan - Takayuki Seto, Dandea (Bicianu '46) - Balaure (V. Gheorghe '46), Fl. Matei, L. Bus (Butean '65) - Urko Vera.

Antrenor: Gheorghe Multescu.

FC Steaua Bucuresti: Balgradean - R. Benzar, Planic, Balasa (Junior Morais '73), Momcilovic - Pintilii, L. Filip (Ov. Popescu '46) - Man, Budescu (Teixeira '46), Fl. Tanase - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Cartonase galbene: Stan '37 / Budescu '7

Arbitru: Marius Avram (Bucuresti); arbitri asistenti: Mircea Orbulet (Bucuresti), Vladimir Urzica (Piatra Neamt); arbitru de rezerva: Marcel Barsan (Bucuresti)

Observatori: Adrian Vidan (Bucuresti) - CCA, Marin Petrache (Sabareni/Giurgiu) - LPF