Start spre titlu pentru ros-albastri!
Steaua a facut un pas important in lupta pentru titlul de campioana, dupa ce a invins pe terenul celor de la Sageata Navodari, scor 2-1, lasand Astra in urma cu opt puncte, respectiv Petrolul cu 11.
Monday 24 Mar 2014 01:37
Golurile ros-albastrilor au fost reusite de catre Claudiu Keseru (lovitura de la 11 metri - minutul 32) si Fernando Varela (minutul 55), in timp ce gazdele au deschis scorul prin Guerra, in minutul 7.

Partida a fost una mult mai dificila decat era de asteptat, ambitia gazdelor, coroborata cu starea foarte proasta a gazonului de pe Stadionul Farul, punandu-i in dificultate pe elevii lui Laurentiu Reghecampf, care au inceput partida mai slab decat de obicei. Antrenorul Stelei l-a introdus pe Keseru in locul lui Stanciu in minutul 29, iar acesta a transformat lovitura de pedeapsa obtinuta de Lucian Sanmartean, dupa un fault clar al lui Popa, din minutul 31. Ros-albastrii au preluat conducerea in minutul 55, prin Varela, ajuns la golul 4 in Liga 1 pentru Steaua si apoi au controlat jocul pana la final, in ciuda catorva momente in care gazdele puteau egala.

Pentru Steaua urmeaza prima mansa a semifinalelor Cupei Romaniei, impotriva eternilor rivali de la Dinamo, care se va disputa joi, incepand cu ora 20:30, pe National Arena.

FC STEAUA BUCURESTI LE MULTUMESTE TUTUROR SUPORTERILOR PREZENTI PE STADIONUL FARUL PENTRU INCURAJARI SI II ASTEAPTA IN NUMAR CAT MAI MARE LA DERBY-UL DE JOI!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei de la Constanta:

SAGEATA NAVODARI - FC STEAUA 1-2

Au marcat: Guerra 7/ Keseru 32, Varela 55

Sageata Navodari: Panagopoulos - Peteleu (Borja Navarro '58), Fl. Popa, Munteanu, Lopez - Muzac (Roman '75), Johnson - Achim (Iordache '58), Vezan, Deletici - Guerra.

Antrenor: Catalin Anghel.

FC Steaua: Nita - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean (Prepelita '51) - Popa (Piovaccari '71), Chipciu, Tanase - Stanciu (Keseru '29).

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Muzac '13, Popa '31, Borja Navarro '84 / Sanmartean '51

Arbitri: Adrian Comanescu (central) - Miclos Nagy, Dragos Iliescu (asistenti) - Marian Balaci, Emil Voicu (aditionali) - Vasile Dan Popescu (rezerva)

Observatori: Constantin Stefan, Grigore Sichitiu.