Dreptatea a venit in prelungiri!
FC Steaua Bucuresti a obtinut doar o remiza, scor 2-2, in Derby, dupa o partida pe care a dominat-o in totalitate si in care gazdele au inscris de doua ori pe contraatac.
Monday 19 Feb 2018 00:19
Meciul a inceput cu ratarea monumentala a lui Gabriel Enache, din minutul 2, insa dinamovistii au fost primii care au inscris, in minutul 20, prin Pesic, in urma unei greseli a apararii ros-albastre. Torje a dus scorul la 2-0 in minutul 57 si lucrurile pareau sa mearga foarte prost pentru stelisti, care nu au avut noroc la suturile spre poarta lui Penedo. A venit, insa, minutul 84, cand Dennis Man a inscris din pasa superba a lui Budescu si a relansat partida. Filipe Teixeira a facut dreptate in minutul 90+3, cand a ridiculizat apararea dinamovista si a inscris un gol superb, care i-a redus la tacere pe cei 25.000 de suporteri ai cainilor si a adus bucuria in sufletul Peluzei Ros-Albastre.

Pentru elevii lui Dica urmeaza meciul de joi seara, de la Roma (20:00 - ora Romaniei), impotriva lui S.S. Lazio, in care acestia joaca pentru calificarea in optimile UEFA Europa League, dupa ce au castigat cu 1-0 pe teren propriu.

FC Steaua Bucuresti le multumeste suporterilor prezenti pe Arena Nationala pentru sprijinul acordat si ii asteapta in numar cat mai mare la urmatoarele jocuri!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC DINAMO - FC STEAUA 2-2 (1-0)
Au marcat: Pesic 20, Torje 57/ Man 84, Teixeira 90+3

FC Dinamo: Penedo - Romera, Popescu, Maric, Olteanu - Mahlangu, Nistor (D. Popa 81') - Torje (Hanca 72'), Pesic (Palic 68'), Salomao - Nemec.

Antrenor: Vasile Miriuta.

FC Steaua Bucuresti: Vlad - Enach, Gaman, Planic, Momcilovic (J. Morais 73') - O. Popescu (Budescu 46'), Pintilii - Teixeira, C. Tanase, Coman - F. Tanase (D. Man 46').

Antrenor: Nicolae Dica.

Cartonase galbene: Romera 14', Nemec 45', Salomao 55'/F. Tanase 36', Planic 48'.

Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat de asistentii Adrian Radu Ghinguleac si Mircea Orbulet, iar al patrulea oficial a fost Adrian Comanescu. Observator de arbitri va a fost Corneliu Fecioru, iar Liga Profesionista de Fotbal a fost reprezentata de Mircea Calin.