Doar egal dupa un debut de meci furtunos!
FCSB a ratat sansa de a se desprinde de ocupanta locului secund, CFR Cluj, remizand, scor 2-2, impotriva celor de la FC Botosani.
Monday 03 Sep 2018 01:30
Dupa ce au facut 2-0 in primele 20 de minute ale jocului, ros-albastrii dadeau impresia ca vor oferi un festival al golurilor pentru suporterii prezenti pe Stadionul "Anghel Iordanescu", arena de o etapa a FCSB. Din pacate, oaspetii au redus din diferenta in minutul 43, prin Papa si au oferit, in a doua parte a jocului, o prestatie extraordinara, reusind sa egaleze prin Roman (75) si sa puna in pericol poarta lui Vlad de mai multe ori. Din pacate, ros-albastrii au ratat, in minutele de final, doua ocazii uriase de a castiga meciul si, astfel, raman doar cu avantajul de doua puncte fata de CFR, pe care o vor intalni, peste doua saptamani, la Cluj.

In alta ordine de idei, Mihai Pintilii, Mihai Balasa si Romario Benzar au fost convocati de Cosmin Contra pentru partidele Romaniei cu Muntenegru si Serbia, din Liga Natiunilor, in timp ce Andrei Vlad, Dragos Nedelcu, Dennis Man, Olimpiu Morutan si Florinel Coman fac parte din lotul cu care Romania SUB21 le va intalni pe reprentantele similare ale Portugaliei si Bosniei si Hertegovina.

Pentru ros-albastri urmeaza cateva zile libere, ocazionate de pauza competitionala, acestia urmand sa revina la antrenamente miercuri dupa-amiaza.

FCSB le multumeste suporterilor prezenti la stadion si ii asteapta in numar mare la urmatoarele jocuri!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FCSB - FC BOTOSANI 2-2 (2-1)
Au marcat: Man 4, Gnohere 21/ Papa 43, Roman 75

FCSB: Vlad - Jakolis, Planic, Nedelcu, Jr. Morais – Pintilii (Morutan ’80), Zlatinski (Filip ’46) - Man, Rusescu, Coman (Teixeira ’66) – Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

FC Botosani: Pap - Patache, Pitian, Burca, Soiledis - Rodriguez, Oaida – Chitosca (Ongenda ’64), E. Papa (Piftor ’78), Golofca (Florescu ‘90+2) - M. Roman.

Antrenor: Costel Enache.

Cartonase galbene: J. Morais ’29, Nedelcu ‘45+1, Man ’67, Filip ’71, Planic ‘84 / Chitosca ’23, Papa ’53, Florescu ‘90+3.

Arbitru: Horatiu Mircea Fesnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenti: Valentin Avram (Bucuresti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezerva: Florin Mihai Marcu (Oradea)

Observatori: Sorin Boca (Iasi) - CCA, Marcel Vasile (Bucuresti) - LPF