Victorie superba intr-o zi magica!
FCSB a obtinut o victorie extraordinara impotriva celor de la CS Universitatea Craiova, scor 3-2, dupa un joc spectaculos de pe Arena Nationala.
Sunday 24 Feb 2019 22:46
Ros-albastrii au oferit o reprezentatie de exceptie in fata unor suporteri care au creat o atmosfera incredibila si au punctat prin Hora, care a reusit o "dubla", in minutele 27 si 84 (dintr-un penalty obtinut de Tanase) si prin Lucian Filip, care a inscris superb in minutul 48. De partea cealalta, oaspetii au punctat prin portarul Mirko Pigliacelli, in minutul 37, dintr-o lovitura de pedeapsa obtinuta de Nuno Rocha, in timp ce Barbut a inscris imediat dupa inceputul reprizei secunde.

A fost un meci cu lovituri de pedeapsa, trei eliminari (Dennis Man de la FCSB, respectiv Kelic si Briceag de la oaspeti) si o atmosfera de exceptie creata de ambele galerii, precum si o premiera absoluta, meciul fiind transmis, in premiera europeana, in direct pe Facebook Watch (exclusiv in afara României).

De asemenea, in conditiile in care duminica s-au implinit 32 de ani de când Steaua cucerea Super Cupa Europei la Monaco, 1-0 impotriva celor de la Dinamo Kiev, ros-albastrii au avut onoarea ca marele Miodrag Belodedici, titular in acea partida superba, sa dea lovitura de start a meciului. De asemenea, acesta a primit un tricou personalizat din partea presedintelu de onoare al FCSB, Helmut Duckadam, fost coechipier al marelui fundas al Stelei si României.

FCSB le multumeste suporterilor prezenti pe Arena Nationala pentru atmosfera extraordinara creata si ii asteapta in numar mare la Voluntari, acolo unde ros-albastrii vor incheia sezonul regular!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FCSB - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 3-2 (1-1)
Au marcat: Hora 27 si 84, Filip 48/ Pigliacelli 37 - pen, Barbut 46

FCSB: Balgradean - Benzar, Balasa, Planic (Nedelcu ’65), Junior Morais – Pintilii (Teixeira ’79), Filip - Man, F. Tanase, F. Coman (Matei ’46) – Hora.

Antrenor: Mihai Teja

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, T. Ferreira, Kelic, Briceag – Fedele (Bic ‘77), Cicâldau – Barbut (Fortes ’89), N. Rocha, N. Bancu – Koljic.

Antrenor: Devis Mangia

Cartonase galbene: Morais 23, Balasa 72/ Fedele 26, Fortes 39, Briceag 43 si 85, Koljic 52, Bancu 60

Cartonase rosii: Renato Kelic (Universitatea, 82), Marius Briceag (Universitatea, 86), Dennis Man (86)

Partida a fost arbitrata de Marius Avram. Acesta a fost ajutat de Mircea Orbulet, Sebastian Gheorghe si Catalin Popa.