Victorie de serviciu pentru lider!
FC Steaua Bucuresti a obtinut o noua victorie, scor 2-1, impotriva celor de la CS Concordia Chiajna si se mentine pe prima pozitie in clasamentul Ligii 1, cu un punct peste cei de la CFR Cluj.
Monday 06 Nov 2017 00:28
Dragos Nedelcu a deschis scorul pentru ros-albastri in minutul 14, cu un sut superb, de la aproximativ 25 de metri. Reactia oaspetilor a venit neasteptat de repede, Andrei Marc restabilind egalitatea in minutul 17, in urma unei lovituri de la colt. Harlem Gnohere a inscris, insa, in minutul 39, golul victoriei ros-albastrilor si a ajuns la cota 10 in acest sezon al Ligii 1, fiind golgeterul la zi al campionatului. In alta ordine de idei, atacantul francez a fost premiat inainte de startul jocului, acesta primind trofeul "Jucatorul Lunii Octombrie" in ancheta Digi Sport chiar din mainile lui Helmut Duckadam.

Stelistii au ajuns la 13 partide consecutive fara infrangere la finalul unei saptamani de senzatie, in urma careia au ajuns pe prima pozitie in clasament si s-au calificat in primavara UEFA Europa League. Acestia vor avea trei zile libere, tinand cont de faptul ca urmeaza pauza competitionala ocazionata de meciurile echipelor nationale, pentru care au primit convocari Florin Nita, Mihai Balasa, Mihai Pintilii, Constantin Budescu, Denis Alibec (la echipa de seniori a Romaniei), Dragos Nedelcu, Dennis Man, Florinel Coman (la echipa de tineret a Romaniei) si Andrei Vlad (la echipa nationala SUB19).

FC Steaua Bucuresti le multumeste celor aproximativ 3.500 de suporteri prezenti pe Arena Nationala duminica seara pentru faptul ca si-au incurajat favoritii!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC STEAUA - CS CONCORDIA CHIAJNA 2-1 (2-1)
Au marcat: Nedelcu 14, Gnohere 39/ Marc 17

FC Steaua Bucuresti: Nita - Enache, Planic, Balasa, Momcilovic - Ov. Popescu (Pintilii 68'), Nedelcu - Man (F. Coman 46'), Tanase, Teixeira - Gnohere (Alibec 78').

Antrenor: Nicolae Dica.

Concordia Chiajna: Caparco - Pataches, Marc, Albu, Fota - Babic (C. Bud 70'), Bucsa - Deaconu (Bawab 60'), Cristescu (Pena 80'), Bumba - Batin.

Antrenor: Ion Moldovan.

Cartonase galbene: Patache 61', Bumba 90'.

Arbitri: Sebastian Coltescu (centru); Adrian Ghinguleac, Dragos Iliescu (asistenti); Ionut Coza (rezerva).

Observatori: Laszlo Sajtos (CCA), Marian Bucurescu (LPF)