Final de an fericit pentru stelisti!
FC Steaua Bucuresti a castigat cu 2-0 ultima partida din 2017, impotriva campioanei en titre FC Viitorul si s-a apropiat la doua puncte de liderul CFR Cluj, cu patru etape inainte de finalul sezonului regular.
Monday 18 Dec 2017 13:37
Ros-albastrii au deschis scorul prin Dennis Man, care a profitat de o pasa excelenta a lui Pintilii, l-a ridiculizat pe Hodorogea si a inscris la coltul scurt. Era minutul 20 si totul era in favoarea ros-albastrilor, insa pe finalul reprizei s-a produs un eveniment care putea sa schimbe soarta jocului. Dupa o faza in care Ovidiu Popescu s-a accidentat, s-a produs un meleu pe teren, iar atacantul oaspetilor, George Tucudean, a simulat ca ar fi fost lovit de catre Harlem Gnohere. Din pacate, arbitrul Sebastian Coltescu s-a precipitat si l-a eliminat pe varful nostru, care ar putea lipsi cel putin doua meciuri.

Dupa pauza, ros-albastrii s-au vazut nevoiti sa il schimbe pe Ovidiu Popescu, in conditiile in care acesta fusese introdus in locul lui Pintilii, accidentat in prima parte a jocului. Pe fondul dominarii celor de a Viitorul, stelistii au aratat ca stiu ce inseamna sacrificiul si nu le-au dat nicio sansa elevilor lui Gica Hagi sa inscrie. Mai mult, Marko Momcilovic a profitat de gafa comisa de Arpad Tordai in minutul 65, a marcat al doilea gol si a adus linistea pentru echipa noastra.

Jucatorii nostri au intrat in vacanta incepand de luni si vor reveni la pregatire pe 8 ianuarie 2018, cand este programata vizita medicala la Institutul National de Medicina Sportiva.

FC Steaua Bucuresti le multumeste suporterilor prezenti la ultimul meci al anului si ii asteapta in numar mare la partidele care vor incepe cu luna februarie!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC STEAUA - FC VIITORUL 2-0 (1-0)
Au marcat: Man 20, Momcilovic 65

FC Steaua Bucuresti: Nita - Enache, Larie, Nedelcu, Momcilovic - Pintilii [O. Popescu 30' (J. Morais 49')], L. Filip - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman (Golofca 75') - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

FC Viitorul: Tordai - D. Lopez (Cr. Baluta 57'), tîru, Hodorogea, De Nooijer (Vîna 55') - Cicaldau, Mladen, Cr. Ganea - Eric (Dragus 63') - Chitu, tucudean.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonase galbene: Coman 34', J. Morais 66', L. Filip 88' / Cicaldau 68', Baluta 77', tucudean 85'.

Cartonas rosu: Gnohere 42'.

Arbitri: Sebastian Coltescu - centru, Adrian Ghinguleac si Daniel Mitruti - asistenti, Lucian Rusandu - rezerva.

Observatori: Constantin Augustus (CCA) si Vasile Marcel (LPF).