62 de ani de istorie!
62 de ani de istorie!
FC Steaua Bucuresti aniverseaza duminica, 7 iunie, 62 de ani de la infiintarea celui mai mare club din istoria fotbalului romanesc.
Duminica 07 Iun 2009 12:25
FC Steaua Bucuresti aniverseaza duminica, 7 iunie, 62 de ani de la infiintarea celui mai mare club din istoria fotbalului romanesc. In 1947, printr-un ordin al Ministrului Armatei, Generalul Mihail Lascar, lua nastere ASA Bucuresti, iar primul meci din istorie al echipei a avut loc pe data de 24 august 1947.

De-a lungul timpului, echipa a avut patru denumiri: ASA Bucuresti (Asociatia Sportiva a Armatei), in perioada 1947-1948, CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei) intre 1948 si 1949, CCA Bucuresti (Casa Centrala a Armatei) intre 1950 si 1961, iar denumirea actuala, Steaua Bucuresti, a fost adoptata in 1961.

De-a lungul istoriei, echipa noastra a cucerit 23 de titluri de campioana, 20 de Cupe ale Romaniei si 5 Super Cupe ale Romaniei, toate acestea reprezentand recorduri ale fotbalului autohton.

In ceea ce priveste palmaresul european, Steaua este singura echipa romaneasca ce se poate lauda cu detinerea unor trofee continentale, Cupa Campionilor Europeni (1986 - foto - Stefan Iovan ridicand trofeul) si Supercupa Europei (1987), replicile ambelor trofee tronand in Muzeul clubului de la stadion. De asemenea, pe plan european, ros-albastrii au mai jucat o finala a Cupei Campionilor Europeni, in 1989, finala Cupei Intercontinentale in 1986 si o semifinala a Cupei UEFA, in 2006. Pana in sezonul actual, echipa noastra a fost singura grupare romaneasca prezenta in UEFA Champions League, unde a reprezentat Romania de-a lungul a sase sezoane in ultimele doua decenii.

Avand peste 200 de partide in cupele europene de-a lungul timpului, Steaua este singura echipa din tara noastra care a reusit sa se califice de trei ori consecutiv in primavara europeana (2005, 2006 si 2007) si detine recordul absolut la numarul de meciuri internationale jucate intr-un sezon: 18 partide in sezonul 2005-2006, cand a ajuns in semifinalele Cupei UEFA.

In cei 62 de ani de istorie, Steaua a avut 13 golgheteri ai campionatului intern: Ion Alecsandrescu (1956), Gheorghe Constantin (1960, 1961, 1962), Cornel Pavlovici (1964), Gheorghe Tataru II (1971), Anghel Iordanescu (1982), Victor Piturca (1988), Gavril Pele Balint (1990), Ilie Dumitrescu (1993), Jean Vladoiu (1996), Sabin Ilie (1997) si Claudiu Raducanu (2003).

De asemenea, ros-albastrii au fost desemnati cei mai buni jucatori ai Romaniei in sapte randuri: Lita Dumitru (1973), Stefan Sames (1979), Marcel Raducanu (1980), Helmuth Duckadam (1986), Gheorghe Hagi (1987) si Nicolae Dica (2006).

Recordul golurilor marcate pentru Steaua este detinut de Generalul Anghel Iordanescu (fost mare jucator al Stelei, fost antrenor al Stelei, cu care a castigat Supercupa Europei, fost selectioner si detinator al titlului de Antrenorul Secolului XX in Romania), cu 146 de reusite, in timp ce Tudorel Stoica (capitanul Stelei in perioada in care ros-albastrii au cucerit Cupa Campionilor Europeni) este recordmanul jocurilor in campionat pentru Steaua, cu 368 de partide.

FC STEAUA BUCURESTI le multumeste, pe aceasta cale, tuturor fotbalistilor de clasa care au adus glorie nationala si internationala clubului nostru in cei 62 de ani de existenta!
tags | -
"
""
--> Niciun jucator promo.
Nike City Insurance FCSB Netbet Bigotti
Acesta este unicul site oficial al FCSB si este marca inregistrata © FC FCSB SA. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducere in scopuri comerciale, adaptarea, distributia sau transmiterea uneia sau mai multor parti din acest site sau a informatiilor cuprinse in site, in orice scop si sub orice forma, este interzisa fara acordul scris prealabil al FCSB. Pentru a vedea termenii si conditiile de utilizare ale acestui site click aici. Pentru a ne contacta va rugam sa folositi adresa de email contact@steauafc.ro. Folosind acest site web dumneavoastra va declarati de acord cu urmatorii termeni de utilizare. Daca nu sunteti de acord cu acesti termeni ar trebui sa parasiti site-ul.