Viciere de rezultat la Giurgiu!
Campionii Romaniei au pierdut cu 2-0 la Giurgiu, intr-o partida in care au fost dezavantajati in mod clar de brigada de arbitri.
Joi 13 Aug 2015 04:03
Sebastian Coltescu, ajutat de erorile flagrante ale celor doi asistenti, Mircea Grigoriu si Sebastian Stoianov, le-a interzis ros-albastrilor victoria intr-o partida in care acestia au inscris de trei ori, prin Papp, Popa si Tade, toate reusitele fiind, insa, anulate, in mod neregulamentar. De asemenea, "centralul" din Craiova nu a acordat o lovitura de pedeapsa in prima repriza, pentru un fault in careu asupra lui Chipciu, nu i-a acordat cartonasul rosu lui Budescu pentru lovirea fara minge a lui Cojocaru si nu i-a acordat aceluiasi Budescu al doilea cartonas galben atunci cand acesta a jucat, in mod intentionat, mingea cu mana. In plus, Coltescu a acordat usor o lovitura de pedeapsa pentru Astra dupa un contact intre Filip si Junior Morais, nejudecand in aceeasi masura o faza similara intamplata in celalalt careu, intre Enceanu si acelasi Morais.

Pe fondul erorilor grave de arbitraj, care au dezavantajat in mod clar echipa noastra, cei de la Astra au profitat si au deschis scorul, in minutul 51, prin Alibec, in timp ce Budescu a facut 2-0 zece minute mai tarziu, in urma penalty-ului obtinut de Morais.

In aceste conditii, ros-albastrii au pierdut sansa de a trece pe prima pozitie in clasament, ramanand la cota de 9 puncte obtinute inaintea acestei etape. Steaua o va intalni sambata seara pe ASA Tirgu-Mures, intr-o partida contand pentru etapa a saptea a Ligii 1.

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

ASTRA GIURGIU - FC STEAUA 2-0 (0-0)
Au marcat: Alibec 51, Budescu 61

Astra Giurgiu: Lung jr. - Queiros, Gaman, Oros, Junior Morais - Enache (Al. Stan '87), Teixeira (Dandea '54), Boldrin, William - Budescu, Alibec (Lovin '68).

Antrenor: Marius Sumudica.

FC Steaua Bucuresti: Cojocaru - Papp, Varela, Tosca, Guilherme (Iancu '65) - Filip (Enceanu '82), Tahar (Tudorie '56) - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu - Tade.

Director sportiv: Mirel Radoi.

Cartonase galbene: Alibec '43, Dandea '68, Budescu '70, Enache '79, Lovin '84, Lung jr. '86 / Tahar '18, Guilherme '42, Varela '61.

Arbitri: Sebastian Coltescu (central) - Mircea Grigoriu, Sebastian Stoianov (asistenti) - Lucian Rusandu (rezerva).

Observatori: Augustus Constantin, Marian Bucurescu.