Bine ati revenit, Nicolae Dica si Laurentiu Rosu!
Bine ati revenit, Nicolae Dica si Laurentiu Rosu!
FC Steaua Bucuresti anunta ca staff-ul tehnic al clubului nostru a fost completat, dupa ce Nicolae Dica si Laurentiu Rosu au semnat contractele de antrenori secunzi.
Joi 12 Iun 2014 12:04
Astfel, staff-ul condus de Constantin Galca va fi format, pe langa cei doi fosti jucatori ai Stelei, din Dumitru Uzunea (antrenor secund), Julian Jimenez Serrano, Ciprian Pruna, Horea Codorean (preparatori fizici), Stefan Preda (antrenor cu portarii) si Gabriel Dumitrescu (analist).

Clubul nostru le ureaza Bun Venit lui Nicolae Dica si Laurentiu Rosu, care au contribuit, in total, ca jucatori, la castigarea a 7 titluri, 4 Cupe si 3 Super Cupe ale Romaniei.
 
Nicolae Dica a fost unul dintre cei mai talentati jucatori al „ros-albastrilor” din ultimul deceniu. S-a transferat in Ghencea la mijlocul sezonului 2003/2004, de la FC Arges Pitesti si a fost coleg de generatie cu Adrian Mutu si Adrian Neaga. A cucerit doua titluri de campion cu Steaua (2005, 2006), o Cupa a Romaniei (2011), o Super Cupa a Romaniei (2006), precum si doua participari consecutive in UEFA Champions League si o semifinala de Cupa UEFA, in sezonul 2005/2006. A devenit celebru pe plan international dupa ce a inscris patru goluri in sase partide de UEFA Champions League, in sezonul 2006/2007 si a fost votat Jucatorul Roman al Anului 2006. A mai evoluat pentru Dacia Pitesti, FC Arges Pitesti, Catania, Iraklis Salonic, CFR Cluj, Manisaspor, CS Mioveni si FC Viitorul. Nicolae, care a implinit 34 de ani pe 9 mai, s-a retras din activitate la sfarsitul sezonului trecut, in care a contribuit decisiv la salvarea de la retrogradare a celor de la Viitorul.  
 
Laurentiu Rosu a evoluat pentru Steaua intre 1993 si 2000, perioada in care a castigat 5 titluri de campion, 3 Cupe si 3 Super Cupe ale Romaniei. Intre 2000 si 2009, cand s-a retras din activitate, a evoluat in Spania, pentru Numancia, Recreativo de Huelva si Cadiz. Unul dintre meciurile sale celebre pentru Numancia a fost cel in care a inscris de 3 ori impotriva celor de la Real Madrid, in sezonul 2000-2001. Dupa ce si-a incheiat cariera de fotbalist, Laurentiu a activat ca antrenor secund la FC Vaslui, in 2010, iar din 2012 si pana zilele trecute a fost antrenor secund la Petrolul Ploiesti, cu care a cucerit Cupa Romaniei in 2013.
 
Este o onoare pentru mine ca ma intorc la clubul la care am obtinut cele mai mari performante din cariera. Incep o noua viata, cea de antrenor si imi doresc sa ajut cat mai mult la obtinerea unor noi trofee. Ii multumesc lui Costel Galca pentru faptul ca mi-a oferit sansa de a incepe sa antrenez chiar la Steaua, dar, in aceeasi masura, sunt extrem de fericit pentru increderea oferita de conducerea clubului. Sper sa nu-i dezamagesc. Voi incerca sa pun in aplicare, alaturi de ceilalti membri ai staff-ului, cunostintele pe care le-am acumulat in cariera de jucator si sunt sigur ca, la finalul acestui sezon, ne vom bucura de un nou titlu de campioni, fiindca acesta este destinul Stelei! Chiar daca vor exista si momente dificile in acest nou proiect, imi doresc sa avem parte de sprijinul neconditionat al suporterilor in continuare, fiindca si datorita lor putem obtine rezultate extraordinareNICOLAE DICA
 
Sunt foarte fericit ca mi s-a oferit sansa de a reveni la clubul la care m-am consacrat ca fotbalist. Sper sa obtinem cat mai multe trofee in continuare. Eu si Costel Galca ne cunoastem de pe vremea cand evoluam amandoi in tricoul Stelei si sper sa avem o colaborare cat mai buna si sa obtinem rezultate bune. Le transmit suporterilor Stelei ca vom incerca sa continuam linia foarte buna din ultimii doi ani si sa le oferim alte trofee si bucurii. Ma bucur enorm ca am revenit alaturi de ei!LAURENTIU ROSU

Pentru o galerie foto cu noii antrenori secunzi ai Stelei, accesati www.facebook.com/FCSBOfficial.
 
"
""
--> Niciun jucator promo.
Nike City Insurance FCSB Netbet Bigotti
Acesta este unicul site oficial al FCSB si este marca inregistrata © FC FCSB SA. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducere in scopuri comerciale, adaptarea, distributia sau transmiterea uneia sau mai multor parti din acest site sau a informatiilor cuprinse in site, in orice scop si sub orice forma, este interzisa fara acordul scris prealabil al FCSB. Pentru a vedea termenii si conditiile de utilizare ale acestui site click aici. Pentru a ne contacta va rugam sa folositi adresa de email contact@steauafc.ro. Folosind acest site web dumneavoastra va declarati de acord cu urmatorii termeni de utilizare. Daca nu sunteti de acord cu acesti termeni ar trebui sa parasiti site-ul.