Victorie cu emotii, dar importanta la Ploiesti!
FC Steaua Bucuresti a obtinut o victorie la limita, scor 2-1, impotriva celor de la Juventus Bucuresti, in partida disputata la Ploiesti, contand pentru etapa a saptea a Ligii 1.
Duminica 20 Aug 2017 10:57
Noul jucator al ros-albastrilor, Artur Jorge, a avut parte de un debut nefericit, inscriind in proprie poarta in secunda 13 a partidei, insa Romario Benzar, din lovitura libera (minutul 22), respectiv Dennis Man (minutul 35) au inscris pentru echipa noastra si au stabilit scorul final. Gazdele puteau egala in ultimul minut de joc, insa Florin Nita a fost inspirat si a prins mingea trimisa nefericit de catre Calintaru, din lovitura de pedeapsa.

Nicolae Dica a folosit o formula de start compusa din jucatori care au evoluat mai putin in ultima perioada, preferand sa menajeze cei mai multi fotbalisti care au evoluat la Lisabona, in vederea returului cu Sporting Clube de Portugal, de miercuri, din play-off-ul UEFA Champions League. Imbucurator este faptul ca Budescu a fost folosit pentru prima data dupa accidentarea suferita in meciul cu Viktoria Plzen, de luna trecuta, atacantul iesind in evidenta la o lovitura libera, cand a trimis un sut superb, dar mingea a lovit doar bara transversala.

Stelistii au inceput deja pregatirile pentru partida de miercuri, care le-ar putea asigura calificarea in grupele UEFA Champions League dupa o pauza de patru ani.

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei de la Ploiesti:

JUVENTUS BUCURESTI - FC STEAUA 1-2 (1-2)
Au marcat: Artur Jorge 1 - autogol/ R. Benzar 22, Man 35

Juventus Bucuresti: R. Stoian – Calintaru, Wallace, Benga, Carabela – Mihaescu – Al. Zaharia (69 C. Petre), Sesar, Bajenaru (77 Barbulescu), Stoenac (46 Dzalamidze) – Mazarache

Antrenor: Daniel Oprita

FC Steaua Bucuresti: Nita – R. Benzar, Nedelcu, Artur Jorge, Pleasca – Pintilii, Filip (62 Budescu) – Man (80 Grecu), D. Benzar (46 Achim), De Amorim – Gnohere

Antrenor: Nicolae Dica

Cartonase galbene: Carabela 45 si 72, Sesar 45, / Man 17, Filip 62, Gnohere 74, Pintilii 85

Cartonas rosu: Carabela 72

Arbitru: Marius Avram (Bucuresti); arbitri asistenti: Mircea Orbulet (Bucuresti), Florin Paunescu (Ramnicu Valcea); arbitru de rezerva: Robert George Dumitru (Sfantu Gheorghe)

Observatori: Irina Mirt (Bucuresti) — CCA, Mircea Calin (Bucuresti) — LPF