Infrangere dureroasa in Austria!
FCSB a pierdut surprinzator, scor 3-1, pe terenul celor de la SK Rapid Viena, o partida in care elevii lui Nicolae Dica au facut cateva greseli care i-ar putea costa calificarea in grupele UEFA Europa League.
Vineri 24 Aug 2018 01:58
In conditiile in care au intalnit un adversar bun si organizat, dar care nu a avut foarte multe ocazii de a inscrie, ros-albastrii au pierdut o partida pe care au dominat-o zdrobitor in a doua repriza, cand au ratat cel putin sase ocazii uriase de a inscrie. Dupa ce Knasmullner a deschis scorul in minutul 4, la capatul unui contraatac pornit de la un corner al jucatorilor nostri, Sonnleitner a facut 2-0 in minutul 40, dupa un corner, cand a inscris cu o lovitura de cap. Imediat dupa pauza, elevii lui Nicolae Dica au replicat prin Harlem Gnohere, care a facut 2-1 in minutul 47. Din pacate, ros-albastrii au capotat din nou in minutul 49, cand capitanul austriecilor, Schwab, a stabilit scorul final. Barele lui Coman si Benzar, ocaziile uriase ale lui Coman, Man sau Rusescu nu au fost de ajuns pentru a-i apropia pe ros-albastri de calificare la mansa retur, care se va disputa pe 30 august, la Bucuresti.

FCSB trebuie sa castige la cel putin doua goluri diferenta pentru a spera la accederea in grupele UEFA Europa League, misiune care nu se va dovedi usoara, in conditiile in care SK Rapid Viena este o echipa cu jucatori de calitate.

FCSB le multumeste romanilor prezenti pe Weststadion pentru sprijinul incredibil si ii asteapta in numar foarte mare pe Arena Nationala, la returul cu austriecii!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

SK RAPID VIENA - FCSB 3-1 (2-0)
Au marcat: Knassmullner 4, Sonnleitner 40, Schwab 49/ Gnohere 47

Rapid Viena: Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barac, Bolingoli - Ljubicic, Schwab - Murg (Muldur '89), Knasmullner (Kostic '86), Berisha - Alar (Ivan '68).

Antrenor: Goran Djuricin

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, Balasa, Stan - Pintilii, O. Popescu (Coman '46) - M. Roman (Rusescu '58), Morutan (Man '46), Teixeira - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Cartonase galbene: Sonnleitner '14, Berisha '41, '84 / Popescu '45

Cartonas rosu: Berisha '84

Meciul a fost arbitrat de scotianul William Collum, ajutat de David McGeachie, Douglas Ross, ambii asistenti si de rezerva Nicholas Walsh.