STEAUA – UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1
Steaua a inceput meciul in aceeasi formula ca in prima etapa, incurajata de 25.000 de fani care au readus spectacolul in Ghencea. Craiova a dat senzatia ca se multumeste cu un 0-0 si daca iese ceva mai mult de atat, pe contraatac, cu atat mai bine.
Duminica 01 Aug 2010 20:30
Au marcat: B. Stancu (67), Surdu (77) / Iliev (51)

Echipa noastra a dominat toata prima repriza, dar nu a reusit sa inscrie datorita unui blocaj foarte bun al Universitatii. Stancu, in minutul 19, si Abrudan, 12 minute mai tarziu, rateaza doua mari ocazii si toata lumea astepta golul ros albastru. Total neasteptat, a venit golul alb-albastru, la un corner de pe partea stanga, si o reluare cu capul a bulgarului Iliev. Acest gol a zgandarit orgoliul jucatorilor nostri si al suporterilor. Stadionul “a luat foc” si Steaua a inceput sa preseze tot mai mult. La una dintre foarte putinele contre, Universitatea a marcat, dar asistentul era de multa vreme cu steagul sus si arbitrul a anulat golul. Din acest moment, supusi unei presiuni tot mai mari, oltenii au cedat si fizic si psihic, si Steaua a marcat doua goluri superbe. Primul prin Stancu, mereu in gura portii, agil si tehnic, si al doilea prin Surdu, care a fost pe faza la balonul revenit din bara dupa o torpila semnata Latovlevici. 2-1, doua victorii din doua meciuri si déjà suntem cu gandul la meciul de la Brasov din etapa a treia.