Primul pas gresit in campionat!
FC Steaua Bucuresti a obtinut doar o remiza, scor 1-1, impotriva celor de la CS Universitatea Craiova, intr-o partida contand pentru etapa a 3-a a Ligii 1.
Luni 31 Iul 2017 00:50
 Oaspetii au deschis scorul prin Alexandru Baluta, in minutul 28, cand a profitat de o lansare a lui Gustavo si l-a invins pe Nita de la aproximativ 12 metri. Pe langa doua contraatacuri din prima repriza, aceea a fost singura situatie in care oltenii au fost periculosi, preferand sa se apere compact si la sacrificiu pe parcursul intregii partide. Ros-albastrii au egalat in minutul 62, atunci cand Harlem Gnohere l-a invins pe Calancea cu un sut din careu, dupa o lovitura libera executata de Balasa.

Din pacate, acesta a fost primul pas gresit facut de stelisti in campionat, dupa ce castigasera primele doua partide ale sezonului. Astfel, acum ei impart prima pozitie cu CFR Cluj si FC Botosani, toate trei avand cate 7 puncte in clasament.

Miercuri seara, in Cehia, elevii lui Nicolae Dica vor juca pentru accederea in play-off-ul UEFA Champions League, dupa ce martea trecuta au remizat, scor 2-2, pe teren propriu, impotriva celor de la FC Viktoria Plzen.

FC Steaua Bucuresti le multumeste celor aproape 12.000 de spectatori prezenti pe National Arena pentru incurajari si ii asteapta in numar mare si la urmatoarele jocuri!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC STEAUA BUCURESTI - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-1 (0-1)
Au marcat: Gnohere 62/ Baluta 28

FC Steaua Bucuresti: Nita - Enache, Balasa, Momcilovic, Junior Morais - Pintilii (Larie '46), Ov. Popescu - Man, Fl. Tanase, Teixeira (De Amorim '46) - Gnohere (D. Benzar '70).

Antrenor: Nicolae Dica.

CS Universitatea Craiova: Calancea - Dimitrov, Spahija (Rossi '77), Barthe, Ferreira (Kelici '78), Briceag - Screciu, Zlatinski - Gustavo, Baluta, Mitrita (Bancu '57).

Antrenor: Devis Mangia.

Cartonase galbene: Pintilii '39, Junior Morais '55, Larie '86, Balasa '90+4 / Mitrita '45+2, Baluta '55, Spahija '61, Gustavo '90+1, Dimitrov '90+2.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (asistenti) - George Radulescu (rezerva).

Observatori: Irina Mirt, Mihai Stancu.