Doar o remiza alba la debutul Ligii 1!
Campionii Romaniei au inceput sezonul 2015-2016 al Ligii 1 cu un rezultat de egalitate, scor 0-0, impotriva celor de la Petrolul Ploiesti.
Duminica 12 Iul 2015 08:44
Ros-albastrii nu au reusit sa inscrie la primul meci pe teren propriu al lui Mirel Radoi, in ciuda faptului ca au dominat copios jocul si au atacat in permanenta poarta lui Peterson Pecanha. Paradoxal, prima ocazie uriasa de a inscrie le-a apartinut oaspetilor, in prima repriza, cand Nepomuceno a profitat de o minge respinsa gresit de catre Varela si a trimis in bara laterala a portii lui Cojocaru. De partea cealalta, cele mai importante ocazii de a inscrie pentru Steaua le-au apartinut lui Papp, care a trimis mingea in bara in repriza a doua, precum si lui Stanciu, care in prima parte l-a intins serios pe Pecanha cu un sut de la marginea careului.

Pentru moment, stelistii inca nu si-au reglat tirul si, dupa doua partide oficiale, nu au inscris niciun gol, spre dezamagirea celor peste 5.000 de suporteri prezenti sambata seara pe National Arena.

Pentru Campioana Romaniei urmeaza partida din preliminariile UEFA Champions League, de marti seara, de la Zilina, impotriva slovacilor de la AS Trencin. Delegatia Stelei va parasi Bucurestiul luni dimineata, cu o cursa programata la ora 8:00. Dupa sosirea la Zilina, ros-albastrii se vor caza la hotelul Holiday Inn, iar spre seara vor participa la conferinta de presa (18:30 ora locala) si la antrenamentul oficial dinaintea partidei (19:00, deschis presei in primele 15 minute).

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei cu Petrolul:

FC STEAUA - PETROLUL PLOIESTI 0-0

FC Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Tosca, Guilherme - Breeveld (Tahar '76), Muniru - Chipciu, N. Stanciu, Enceanu (Ad. Popa '62) - Iancu (Tudorie '55).

Director sportiv: Mirel Radoi.

Petrolul Ploiesti: Pecanha - Beta, Benga, Faug Porret, Rippert (Al. Chirita '74) - Ropotan, Altama (P. Voinea '54) - Zoubir, Marinescu, Nepomuceno - Moussa (Rusu '74).

Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonase galbene: N. Stanciu '33, Enceanu '61, Tosca '90+6 / Benga '6, Altama '24, Ropotan '28, Rippert '53, Al. Chirita '77, P. Voinea '80, Rusu '88

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Ovidiu Hategan (central) - Octavian sovre, Mircea Orbulet (asistenti) - Adrian Comanescu (rezerva).

Observatorii partidei au fost Cornel Sorescu si Marcel Vasile.