Calificare en fanfare in finala Cupei!
Campionii au demonstrat inca o data faptul ca alcatuiesc cea mai buna echipa din tara, calificandu-se in stil mare in finala Cupei Romaniei Timisoreana, dupa 3-1 in returul semifinalelor impotriva celor de la Petrolul (1-1 in tur).
Vineri 03 Apr 2015 02:18
Adrian Popa a deschis scorul in minutul 20, cand a reusit sa intre in careul celor de la Petrolul si l-a executat pe Pecanha din 13 metri. Gabi Iancu, desemnat pentru a doua oara jucatorul meciului in aceasta competitie, a dublat avantajul Campionilor in minutul 32, cand l-a depasit usor pe Satli si nu i-a dat nicio sansa aceluiasi Pecanha. Capitanul Stelei, Cristi Tanase, a ajuns la al treilea gol in ultimele doua partide in minutul 68, cand i-a bucurat pe suporterii prezenti pe National Arena cu o executie de generic. La numai doua minute dupa golul lui Tanase, a venit, contrar jocului, reusita lui Ipsa, care a inscris cu capul golul de onoare al celor de la Petrolul.

Campionii Romaniei o vor intalni pe Universitatea Cluj in finala competitiei, care se va desfasura pe 31 mai. Echipa din Cluj-Napoca s-a calificat dupa ce a eliminat-o, la loviturile de departajare, pe concitadina CFR, dupa doua scoruri "albe" in dubla mansa.

FOTBAL CLUB STEAUA BUCURESTI LE MULTUMESTE CELOR PESTE 14.000 DE SPECTATORI PREZENTI PE NATIONAL ARENA JOI SEARA SI II ASTEAPTA IN NUMAR CAT MAI MARE LA URMATOAREA PARTIDA DE PE TEREN PROPRIU, TOT CONTRA PETROLULUI, CONTAND PENTRU ETAPA 25 A LIGII 1 (JOI, 9 APRILIE, ORA 21:30).

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC STEAUA BUCURESTI - PETROLUL 3-1 (2-0)
Au marcat: Popa 20, Iancu 32, Tanase 68/ Ipsa 70

FC Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Tosca, Guilherme - Breeveld, Prepelita - Popa (L. Filip '88), Iancu (Stanciu '73), Tanase - Tucudean (Rusescu '71).

Antrenor: Constantin Galca.

Petrolul: Pecanha - Alcenat (Petrescu '79), Ipsa, Satli, Fanchone - De Lucas, Kronaveter (Tchite '46) - Vasilache (I. Filip '46), Astafei, Teixeira - Tamuz.

Antrenor: Mircea Rednic

Cartonase galbene: Papp '66 / Teixeira '48, Astafei '56

Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din George Gaman (central), Adrian Ghinguleac, Ciprian Dansa (asistenti), Robert Dumitru, Iulian Calin (asistenti suplimentari) si Sebastian Stoianov (rezerva).

Observatorii partidei au fost Laszlo Sajtos (FRF) si Octavian Goga (LPF).