Dorin Goian, transferat la USC Palermo
Dorin Goian, transferat la USC Palermo
FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu gruparea italiana de prima divizie US Citta di Palermo pentru transferul jucatorului Dorin Goian.
Joi 06 Aug 2009 18:22

FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu gruparea italiana de prima divizie US Citta di Palermo pentru transferul jucatorului Dorin Goian. Fundasul echipei noastre va pleca vineri dimineata spre Italia, pentru a efectua vizita medicala si pentru a semna un contract cu noul sau club.

Dorin Goian este unul dintre cei mai importanti jucatori ai Stelei din acest deceniu, fiind unul dintre stalpii echipei in campaniile glorioase din cupele europene in ultimii cinci ani si castigandu-si un loc in randul fotbalistilor legendari ai celui mai galonat club din istoria fotbalului romanesc.

"Ministrul Apararii" s-a transferat la Steaua in ianuarie 2005, de la FCM Bacau, pentru care evoluase in 26 de meciuri, inscriind de doua ori (unul dintre goluri chiar impotriva Stelei). Gigantul din Suceava a evoluat, timp de patru sezoane si jumatate, in 105 meciuri de prima divizie pentru ros-albastri, reusind sa marcheze de sase ori in campionat. Si-a trecut in palmares doua titluri de campion al Romaniei (2005 si 2006), o Super Cupa a Romaniei (2006), semifinala Cupei UEFA (2006) si trei participari consecutive in UEFA Champions League (2006,2007 si 2008). A format, alaturi de Sorin Ghionea, cel mai bun cuplu de fundasi centrali din Romania, evolutiile excelente promovandu-i pe amandoi la echipa nationala. Turnul de control din apararea Stelei a evoluat in 27 de partide pentru Romania, iar cea mai mare performanta a sa la acest nivel a fost participarea la EURO 2008, unde echipa nationala a intalnit, in grupe, Olanda, Franta si Italia, reusind doua rezultate de egalitate (0-0 cu Franta si 1-1 cu Italia).

Cel supranumit "Goe" a devenit celebru pe plan european datorita apetitului extraordinar de a marca, desi evolueaza ca fundas central. Acesta a reusit cinci goluri in Cupa UEFA si 3 reusite in UFA Champions League, in timp ce, pentru echipa nationala a Romaniei a punctat de 4 ori, cele mai importante goluri ale sale fiind cele impotriva Olandei (preliminariile EURO 2008) si Frantei (preliminariile CM 2010). Primul gol al lui Goian in Cupa UEFA s-a produs in fata norvegienilor de la Valerenga Oslo, la startul unui sezon magnific pentru jucator si pentru Steaua, care a ajuns in semifinalele competitiei. De asemenea, "Goe" a mai punctat, in acel sezon, impotriva lui RC Lens, Halmstad BK, SC Heerenveen si Middlesbrough, in timp ce reusitele din UEFA Champions League au venit in partidele cu Zaglebie Lubin, BATE Borisov si Slavia Praga.

Fiind unul dintre cei mai experimentati jucatori ai Stelei, Goian a avut si privilegiul de a purta banderola de capitan, la fel cum au facut-o Mirel Radoi, Nicolae Dica sau Sorin Ghionea, actualul lider al echipei noastre. Ultima partida a suceveanului pentru Steaua, in care a fost si capitan, a fost cea din prima etapa a Ligii I din sezonul 2009-2010, cand ros-albastrii s-au impus, cu 2-0, in fata celor de la Ceahlaul Piatra Neamt.

Pe plan personal, Dorin Goian se poate lauda cu o familie fericita, alaturi de sotia sa Nadia si de fetita Maya Maria. Pe langa transferul la Palermo, "Goe" a mai primit recent o veste buna, dupa ce a aflat ca va deveni tata pentru a doua oara.

FC STEAUA BUCURESTI II MULTUMESTE LUI DORIN GOIAN PENTRU ATASAMENTUL ARATAT FATA DE CLUBUL NOSTRU SI PENTRU PERFORMANTELE EXTRAORDINARE REUSITE IN TRICOUL ROS-ALBASTRU SI II UREAZA MULT SUCCES IN PRIMA DIVIZIE DIN ITALIA, UNDE SPERAM SA FACA O FIGURA LA FEL DE FRUMOASA CA SI LA STEAUA!

tags | -
"
""
--> Niciun jucator promo.
Nike City Insurance FCSB Netbet Bigotti
Acesta este unicul site oficial al FCSB si este marca inregistrata © FC FCSB SA. Toate drepturile sunt rezervate. Reproducere in scopuri comerciale, adaptarea, distributia sau transmiterea uneia sau mai multor parti din acest site sau a informatiilor cuprinse in site, in orice scop si sub orice forma, este interzisa fara acordul scris prealabil al FCSB. Pentru a vedea termenii si conditiile de utilizare ale acestui site click aici. Pentru a ne contacta va rugam sa folositi adresa de email contact@steauafc.ro. Folosind acest site web dumneavoastra va declarati de acord cu urmatorii termeni de utilizare. Daca nu sunteti de acord cu acesti termeni ar trebui sa parasiti site-ul.