Final neasteptat de sezon regular!
FCSB a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul celor de la FC Voluntari si incheie sezonul regular pe locul al doilea, cu 49 de puncte.
Sambata 02 Mar 2019 22:45
Elevii lui Mihai Teja vor intalni, astfel, in prima etapa de play-off, pe teren propriu, ocupanta locului al cincilea de la finalul sezonului regular, pozitie ocupata inaintea acestei etape de Sepsi OSK.

Din pacate, ros-albastrii au avut un inceput de an neasteptat, in care au obtinut doar 3 puncte din 9 posibile impotriva ultimelor trei clasate, Dunarea Calarasi, Concordia Chiajna si FC Voluntari, carora le-au adaugat punctajul maxim din meciurile cu FC Hermannstadt si CS Universitatea Craiova.

in meciul de la Voluntari, jucatorii nostri au deschis scorul prin Florin Tanase, din penalty, in minutul 14, iar felul in care se juca parea sa duca partida spre un deznodamant favorabil. Din pacate, Igor Armas a restabilit egalitatea in minutul 28, cu toate ca se afla in ofsaid, la o faza fixa acordata cu mare usurinta de arbitrul Sebastian Coltescu. Pentru ca surpriza sa fie totala, Mihai Capatana a facut 2-1 in minutul 45, scor cu care s-a intrat la cabine. Mihai Teja, care deja fusese obligat sa-l inlocuiasca pe capitanul Mihai Pintilii, accidentat, cu Adrian Stoian (minutul 41), a mutat la pauza, efectuand inca doua schimbari: Harlem Gnohere si Olimpiu Morutan i-au inlocuit pe Florentin Matei si Mihai Roman. Mutarea tehnicianului a fost una inspirata, Gnohere pasand decisiv la golul marcat de Ioan Hora in minutul 48, in urma caruia ros-albastrii dadeau semne ca vor reveni in joc si vor castiga. Din pacate, nu a fost asa, FCSB terminand partida in 10, dupa eliminarea lui Filipe Teixeira, din minutul 81, in urma unui cumul de cartonase galbene.

Ros-albastrii vor incepe play-off-ul cu 25 de puncte, urmand sa se afle la cel putin un punct si maxim doua de CFR Cluj, care va juca duminica, pe teren propriu impotriva celor de la Sepsi OSK.

FCSB le multumeste suporterilor prezenti pe stadionul "Anghel Iordanescu" si ii asteapta in numar mare la prima partida din play-off!

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC VOLUNTARI - FCSB 2-2
Au marcat: Armas 28, Capatana 45+1/ Tanase 14, Hora 48

FC Voluntari: Vatca - Ricardinho, Balaur, Armas, Vlad - Rauta, Capatana - Gheorghe (Deac '78), Laidouni, Gadze - Tudorie.

Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB: Balgradean - Benzar, Nedelcu, Filip, Stan - Pintilii (Stoian '41), Teixeira - Roman (Morutan '46), Matei (Gnohere '46), Tanase - Hora.

Antrenor: Mihai Teja

Cartonase galbene: Rauta '25, Gadze '50, Vlad '76, Laidouni '76, Deac '90+2, '90+3 /Teixeira '27, '81

Cartonase rosii: Teixeira '81 / Deac '90+3

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Coltescu, ajutat de asistentii Marius Nicoara si Daniel Mitruti, iar rezerva a fost desemnat Horia Mladinovici.

Observatori au fost Eduard Dumitrescu (CCA) si Mihai Stancu (LPF).