Liderul isi pastreaza avantajul de trei puncte!
FC Steaua Bucuresti a castigat partida de la Ploiesti, disputata impotriva celor de la FC Voluntari, scor 3-2, contand pentru etapa a zecea a Ligii 1 Orange.
Luni 26 Sep 2016 00:41
Odata cu acest succes, ros-albastrii si-au pastrat avantajul de trei puncte fata de CSU Craiova, echipa pe care o vor intalni duminica viitoare, pe National Arena. Petre Ivanovici a deschis scorul pentru gazde in minutul 25, mijlocasul stanga al ilfovenilor profitand de o eroare a defensivei noastre. Adrian Popa a restabilit egalitatea dupa doar trei minute, cu un sut superb de la marginea careului. De Amorim a obtinut o lovitura de pedeapsa la cateva minute de la inceputul reprizei secunde, cand Filipov a fost imprudent si l-a faultat in careu. Fernando Boldrin a adus avantajul pentru Steaua, insa Adrian Balan a egalat dupa doar noua minute, profitand de o noua greseala in apararea noastra. Marko Momcilovic, aflat la prima sa partida ca titular dupa accidentare, a stabilit scorul final in minutul 85, dupa o lovitura de la colt executata de Boldrin. De asemenea, sarbul a fost cel care a centrat la primul gol al Stelei, inscris de Adrian Popa.

Pentru stelisti urmeaza partida de joia viitoare, de pe National Arena, impotriva celor de la Villarreal CF, contand pentru a doua etapa a grupelor UEFA Europa League.

Mai jos puteti citi caseta tehnica a partidei:

FC VOLUNTARI - FC STEAUA 2-3 (1-1)
Au marcat: Ivanovici 25, Balan 59/ Adrian Popa 28, Boldrin 50, Momcilovic 85

FC Voluntari: Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Acsinte - Novac (Spahija 90+1') - Capatana (Popadiuc 69'), Marinescu, Cernat, Ivanovici - A. Balan (Lungu 78').

Antrenor: Florin Marin

FC Steaua: Nita - Tamas (Enache 58'), Moke, Alin Tosca, Momcilovic - Sulley, Achim (Tudorie 58') - Adrian Popa, Boldrin, De Amorim - Fl. Tanase (Jakolis 78').

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Cartonase galbene: Acsinte 36', Filipov 39' / Tamas 32', Enache 72', Nita 90+4'.

Arbitri: Ovidiu Hategan (Arad), Octavian Sovre (Oradea), Imre-Laszlo Bucsi (Sfantu Gheorghe); rezerva: Andrei Florin Chivulete (Bucuresti).

Observatori: Marian Dorobantu (Buzau), Eduard Alexandru (Ploiesti)