Lectia umilintei, predata de Voluntari!
Campionii Romaniei au produs surpriza sezonului luni seara, cand au pierdut, cu 1-3, impotriva celor de la FC Voluntari, echipa care se lupta pentru evitarea retrogradarii.
Marti 23 Feb 2016 00:13
Ilfovenii au deschis scorul in minutul 37 prin Achim, in urma unui corner, dupa ce ros-albastrii ratasera cateva ocazii imense de a inscrie. Adrian Popa, introdus la pauza in locul lui Alexandru Bourceanu (aflat la prima partida de la revenirea la Steaua), a restabilit egalitatea in minutul 49, cand a luat o actiune pe cont propriu si l-a invins pe Bornescu. Desi au controlat partida in totalitate, elevii lui Laurentiu Reghecampf s-au vazut condusi din nou in minutul 89, cand Kone a profitat de o eroare a stelistilor la mijlocul terenului si, dupa o cursa de 50 de metri, l-a executat pe Nita. Acelasi jucator a stabilit scorul final in minutul 90+4 si le-a predat Campionilor o lectie din care trebuie sa invete foarte mult.

In alta ordine de idei, Marko Momcilovic a evoluat pentru prima data in tricoul Stelei, in timp ce Houssine Kharja a revenit pe teren la 3 luni si 6 zile dupa ce a suferit o interventie chirurgicala de reconstructie a ligamentelor incrucisate de la genunchiul drept.

Stelistii trebuie sa isi revina repede dupa aceasta infrangere si sa castige partida din ultima etapa a sezonului regulat, impotriva celor de la CSMS Iasi, de sambata viitoare.

FC Voluntari — FC Steaua București 3-1 (1-0)
Au marcat: Vlad Achim (37), Hamed Kone (89, 90+4)/Adrian Popa (49)

FC Voluntari: Bornescu - Filipov (Calintaru 58), Taru, Novakovici, Barna - Rus, Achim, Moke, Iorga (Mitache 76) - Kone - Balan (Vodut 46)

Antrenor: Ionel Ganea

FC Steaua: Nita - Enache, Tamas, Toșca, Momcilovic (Kharja 76)- Pintilii, Bourceanu (Popa 46)- Chipciu (cpt), Stanciu, Hamroun (Gebhart 65) - Marica

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Cartonase galbene: Moke 33, Novakovic 45, Vodut 90+5/Tamas 33, Hamroun 36, Stanciu 73

Arbitru: Catalin Popa (Pitești); arbitri asistenti: George Florin Neacsu (Campulung Muscel), Stelian Slabu (Brasov); arbitru de rezerva: Iulian Calin (Stefanești/AG)

Observatori: Marian Dorobantu (Buzau) — CCA, Marin Petrache (Sabareni/GR) — LPF