Nationalitate   columbiana

Constitutie   180 cm   82 kg

Debut FCSB   03 August 2007

Farul – Steaua 0-1

A venit la Steaua la sfarsitul lunii iulie 2007, din postura de semifinalist al Cupei Libertadores si castigatorul al campionatului Clausura 2006 din Columbia cu fosta sa echipa, Deportivo Cucuta. A participat cu Steaua in UEFA Champions League in sezonul 2007-2008. A mai evoluat pentru CD América Cali, Real Cartagena, CD América Cali, CA Rosario Central, CA Independiente, CA Belgrano, CD La Serena, CN Cúcuta Deportivo.

Stiri despre Robinson Zapata
2010-11-17 19:57:15
Stelistii la catafalcul lui nea Ilie
Stelistii in frunte cu presedintele CA Valeriu Argaseala, presedintele excutiv Helmuth Duckadam, directorul sportiv Narcis Raducan si antrenorul Marius Lacatus au depus astazi o coroana de flori la capela de la cimitirul Ghencea Militar unde este depus trupul neinsufletit al lui Ilie Savu, fostul jucator si antren...
2010-09-20 18:25:16
Steaua II - CF Braila 1-0
Steaua II a invins sambata, 18 septembrie, pe CF Braila cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Vlad Rusu in minutul 38.
2010-09-06 10:44:28
STEAUA II - Juventus Bucuresti 1-0
Steaua II a invins sambata, 4 septembrie, pe Juventus Bucuresti cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Ricardo Gomes in minutul 46.
2010-06-11 12:59:33
Stelistii au efectuat vizita medicala
Jucatorii Stelei au efectuat, vineri dimineata, vizita medicala la Institutul National de Medicina Sportiva din Bucuresti.
2010-05-06 10:19:25
Buzaul a fost Stelist
Steaua a reusit sa invinga aseara si sa ramana in cursa pentru titlu. Bogdan Stancu si Arman Karamyan au marcat aseara pentru a mentine echipa noastra in cursa pentru campionat.
2010-05-04 10:25:46
Stelistii s-au antrenat la Buzau
Stelistii s-au antrenat ieri, 3 mai, pe stadionul Municipal din Buzau.
2010-05-04 10:24:20
Robinson Zapata: "Vreau un trofeu cu Steaua"
Inaintea meciului de la Buzau, din etapa 31 a Ligii I, impotriva Astrei Ploiesti, Mihaita Plesan si Robinson Zapata au oferit urmatoarele declaratii:
2010-05-02 16:09:51
Unirea Alba Iulia - Steaua 2-1
Steaua II a pierdut cu 2-1 partida disputata in deplasare pe terenul echipei Unirea Alba Iulia, contand pentru etapa a 30-a din Liga I.
2010-04-26 00:35:54
Egalul nimanui
Steaua a remizat 3-3 pe teren propriu cu Timisoara dupa un meci spectaculos. Elevii lui Stoichita au inceput bine meciul, Nicolita, Arman Karamyan si Pawel Golanski au fost aproape sa deschida scorul in primul sfert de ora al partidei.
2010-04-02 10:26:50
Raspunsuri la intrebarile suporterilor
Jucatorii Stelei au raspuns la toate intrebarile trimise de fanii stelisti pe adresa site@steauafc.com. Iata mai jos raspunsurile la cele mai interesante intrebari. Suporterii care au pus intrebarile castigatoare au fost premiati cu cate un bilet la fotolii la meciul Steaua - FC Brasov.